CUDOWNE 10 MINUT // MAPA UCZUĆ – Jak zacząć żyć naprawdę świadomie i poznać siebie.
Przyjacielu, piszę dzisiaj do Ciebie o budowaniu spokoju ducha. Na końcu znajdziesz ćwiczenie, które jest bardzo dobre na zwiększanie świadomości, lepsze poznanie i zrozumienie siebie, a także na początek drogi z budowaniem spokoju ducha. Napisałam też kilka słów o lęku i o tym, czym jest dla mnie opowieść o pandemii koronawirusa. Dla każdego z nas ta opowieść może być inna, ale łączy nas pewne kolektywne doświadczenie jako ludzi i myślę, że na wielu poziomach się w naszym życiu spotykamy. Mam nadzieję, że w tym trudnym czasie pełnym wyzwań, uda nam się spotkać tym bardziej i być ze sobą bliżej.
LĘK A WZROST DUCHOWY
Lęk pojawia się, kiedy czujemy się zagubieni. Zagubieni czujemy się, kiedy tracimy połączenie z naszą duszą i z duszą naszej Planety. W ostatnich czasach w świecie zachodnim, ale nie tylko, lęk zaczął przybierać wielką moc. Aby go schować i nie musieć się nim zajmować, kupowaliśmy coraz więcej rzeczy, zajmowaliśmy się osiąganiem sukcesu zawodowego, zarabianiem coraz większej ilości pieniędzy i gromadzeniem dóbr materialnych. W ten sposób przykrywaliśmy lęk o brak miłości, o brak prawdziwej bliskości z ludźmi, o utracone połączenie z przyrodą, lęk o śmierć i o utratę sensu życia. Na świecie rośnie skala depresji, samobójstw, lęków, bezsenności, chorób cywilizacyjnych… nawet bez pandemii koronawirusa. To wynik naszego stylu życia, którym staramy się przykryć nasze głębokie tęsknoty za prawdą, zaufaniem i miłością. Tęsknotę za samymi sobą i za połączeniem ze światem. Z Bogiem, kimkolwiek ten Bóg jest dla Ciebie. Tu nie ma znaczenia żadna religia, ani filozofia, wiele ludzi na świecie tęskni za duchowością i za siłą, jakie daje połączenie z Wyższą Istotą.
Dlatego dla mnie ta pandemia to opowieść naszej Planety o przebudzeniu. Musimy obudzić się z lęku, żeby doświadczyć zaufania, wolności i miłości. Aby tego doświadczyć, aby zrozumieć siebie, musimy zmienić swoje życie, swój sposób myślenia i przede wszystkim zadbać o swoje wnętrze.
Tę serię transmisji na żywo i artykułów tworzę właśnie po to, żeby pomóc Ci odnaleźć Twoją wewnętrzną siłę i pomóc Ci w tym czasie nie tylko nie wpaść w czarną dziurę stresu, lęku i zmartwień, ale pokazać Ci, jak możesz ten czas świadomie wykorzystać na wzrost duchowy i świadome życie.
Zacznijmy od budowania spokoju ducha.
Transmisję na ten temat znajdziesz na Facebooku, o TUTAJ.
SPOKÓJ DUCHA
Czym właściwie jest spokój ducha? Dla mnie to zaufanie, świadomość i wolność. To bycie niezależnym od sytuacji zewnętrznych (nie niewzruszonym, ale niezależnym), to umiejętność stawiania granic ludziom, którzy w zabłoconych buciorach wchodzą w nasze życie z negatywnymi przekonaniami, ocenami, informacjami. To umiejętność wybierania tego, co nas wzmacnia i buduje i odrzucania tego, co nas osłabia. To bycie silnym i odważnym i umiejętność mówienia “nie”. To bycie łagodnym dla siebie i dla innych ludzi. To wzięcie odpowiedzialności za swoje uczucia i emocje. Bez zbędnej oceny, czy krytyki.
SKŁADOWE I ETAPY OSIĄGANIA SPOKOJU DUCHA
- Mam świadomość moich uczuć i emocji, a także tego, co je wywołało
- Obserwuję siebie otwarcie i akceptuję to, czego doświadczam
- Potrafię zapanować nad moimi emocjami
- Potrafię wpływać na moje stany emocjonalne i zmieniać je
- Zachowuję ogólny stan spokoju i pogody ducha w codziennym życiu
- Czuję się wolna w moim doświadczaniu i rozumieniu mojego życia i świata
ZACZNIJMY OD TEGO, CO CZUJESZ
Zaczniemy więc od początku. Od tego, co czujesz. Odpowiedź na krótkie pytanie “co czujesz?”, może okazać się bardzo trudna i wcale nie tak łatwo dostępna, jak powinna być. Kiedy chcesz żyć bardziej świadomie, radzić sobie z lękiem i niepewnością, być odpornym na stres, umieć zapanować nad swoją złością i agresją, być silnym i spokojnym, musisz w pierwszej kolejności wiedzieć, co czujesz. I dlaczego to czujesz.
To emocje i uczucia wyznaczają nasze działania. Pomagają nam budować lub niszczą, cokolwiek zbudujemy. Są niewątpliwie najcenniejszą informacją zwrotną, jaką daje nam nasze ciało i umysł, abyśmy wiedzieli, co dzieje się z nami w danej chwili.
Dzięki emocjom wiemy, co dzieje się w naszym życiu. To nasze drogowskazy, które nie powinny być tłumione, ale które powinny pokazywać nad drogę. Nasze emocje pokazują nam nasze TU I TERAZ. Aby poczuć spokój, potrzebujemy być tu i teraz. Obecni. Wiedzieć, co się z nami w danej chwili dzieje. Tylko wtedy będziemy mieć wpływ, ponieważ nie możemy zmienić przeszłości ani przyszłości. Wpływ mamy na to, co tu i teraz.
ZADANIE MINDFULNESS
Obserwuj swoje uczucia i emocje. I oddychaj.
Nienazwane emocje nabierają mocy. Czasem chcemy siebie okłamać, udajemy, że czujemy coś innego, ale to tylko pogłębia nasz stan. Każda emocja jest dobra i ma swoją wartość. Niektóre są trudne i nieprzyjemne. Ale one bardzo dużo mówią nam o naszym życiu i o naszym stanie psychicznym. Słuchaj siebie.
- Zapisz sobie na kartce pytanie “Czu czuję w tej chwili?” i połóż lub przyczep ją w widocznym miejscu. Np. na komputerze, na lustrze w łazience, na drzwiach do drugiego pokoju, na telewizorze…
- Zatrzymaj się na moment i poczuć, co rzeczywiście czujesz. Wypowiedz swoje uczucie na głos i powtórz dwa razy. Weź oddech do tego uczucia. Nie rób nic więcej. Weź oddech i zaakceptuj to, co czujesz. Masz prawo do każdego uczucia, jakie się pojawia. To tylko informacja, jak się czujesz w danej chwili.
- Możesz nosić w kieszeni kartkę papieru i ołówek i zapisywać wszystkie uczucia. Pod koniec dnia dobrze, jakby na kartce było zapisanych co najmniej 10 uczuć. Oczywiście mogą pojawiać się te same rzeczy, ważne, aby były z 10 różnych chwil tego dnia.
- Pod koniec dnia przeczytaj to, co zapisałaś/zapisałeś i odpowiedz na pytanie, jaki jest Twój ogólny stan emocjonalny dzisiejszego dnia? Czego się o sobie dowiedziałeś? Jakie uczucie pojawiało się najczęściej?
- Wykonuj to ćwiczenie przez najbliższe 3 dni.
Jeśli nie znajdujesz nazwy dla tego, co czuje, opisz JAK SIĘ CZUJESZ – co dzieje się z Twoim ciałem, jakie myśli się pojawiają. Możesz napisać “złość” lub “mam ściśnięte gardło, chce mi się płakać” “zaraz wybuchnie mi głowa”. To Twoje uczucia, nazywaj te tak, jak je odczuwasz.
MAPA EMOCJI – dodatkowe ćwiczenie
Warto takie Mapy Emocji robić. Warto je robić co jakiś czas i prowadzić zapis przez kilka dni, żeby mieć stały kontakt ze swoimi emocjami. Szczególnie pomocne będą w momencie, kiedy na co dzień nie mamy ze sobą zbyt dobrego kontaktu, a na pytanie “Co czuję?” najczęściej do głowy przychodzi odpowiedź “Nie wiem” albo “No… czuję się normalnie. Jak zwykle.” To świetne narzędzie, aby na spokojnie, powoli i z akceptacją budować kontakt ze sobą i uczyć się siebie.
Chcę Ci także zaproponować głębszą pracę z gotową już Mapą Emocji. Do każdej takiej mapy, ale i do każdego uczucia, możesz zadać sobie kilka pytań. Pomogą Ci one głębiej zrozumieć co się z Tobą dzieje w danym momencie i jak możesz te uczucia transformować i z nimi pracować.
- Co te emocje mówią o mnie?
- Co mówią o moim życiu?
- Jak wpływają na moje codzienne życie?
- Co te emocje i uczucia mówią o moich wartościach? Na co zwracają moją uwagę? Co jest teraz dla mnie ważne?
- Czego chciałbym czuć mniej?
- Czego chciałbym czuć więcej?
- Jak mogę zaopiekować się każdą z tych emocji, każdym z tych uczuć?
- Czego teraz najbardziej potrzebuję?
Odpowiedzi na te pytania mogą być trudne, jeśli do tej pory rzadko pracowałeś ze swoimi emocjami. Mogą Ci jednak pokazać bardzo ważne aspekty Twojego życia.
Emocje i uczucia zawsze przekazują nam ważne informacje o nas samych. Warto być z nimi w kontakcie i traktować jak wartościowe wskazówki.
To, co czujesz jest ważne. Słuchaj siebie.
O emocjach i o ich wadze w naszym życiu możesz także posłuchać w trzecim odcinku Poradni Życiowej. Odcinek jest powiązany z tym artykułem, ale mówię w nim trochę szerzej o niektórych kwestiach.
z miłością,
m.